Pušis – sodybos puošmena

Pušys mažai reiklios dirvožemio derlingumui ir drėgnumui, atsparios sausrai, turi giliai išvystytas šaknis, kurios paima vandenį iš gilių dirvožemio sluoksnių. Daugelis rūšių yra šviesomėgės. Atsparios vėjams, bet gali nukentėti nuo storo sniego sluoksnio kuris gali išlankstyti ar nulaužti augalo šakas.

Gausiausia Lietuvoje auginamos kalninės pušies (Pinus mugo) veislės. Gyvatvorėms, kompozicijoms, vidutinio dydžio sklypams tiks Kalninė pušis (Pinus mugo var.mughus) daugialiemenis arba vienaliemenis, neplatus medelis arba krūmas per 10 metų užauga maždaug 1-1,5m po daugelio metų gali pasiekti 3-4m aukštį. Kalninė pušis (Pinus mugo var.pumilio) daugialiemenis, besidriekiančiomis šakomis krūmas per 10 metų užauga maždaug 1-1,2m po daugelio metų gali pasiekti 2,5-3m aukštį.

Alpinariumams, kompozicijoms, auginti vazonuose galima rinktis mažesnio augumo augalus – Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Benjamin’ rutuliška nykštukinė labai kompaktiška forma, per 10 metų užauga maždaug 0,3m aukščio ir 0,5m skersmens.  Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Litomyšl’ rutuliška – kompaktiška forma, per 10 metų užauga maždaug 0,4m aukščio ir 0,5m skersmens. Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Saturn’ pagalviška  labai kompaktiška forma, per 10 metų užauga maždaug 0,3m aukščio ir 0,6m skersmens.  Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Ofenpass’ rutuliška – kompaktiška forma, per 10 metų užauga maždaug 0,7m aukščio ir 0,5m skersmens. Po daug metų šie augalai gali pasiekti apie 1,2-1,5m aukštį ir apie 1,5-2m plotį.

Ypatingai dekoratyviai žiemos metu atrodo geltonspyglės kalninės pušies veislės – Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Ophir’ kompatiškas krūmas lėto augimo, per 10 metų užauga apie 0,5-0,6m aukščio ir pločio.  Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Winter Gold’ kompatiškas krūmas lėto augimo, per 10 metų užauga apie 0,6-0,8m aukščio ir pločio. Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Goldden Glow’ krūmas lėto augimo, per 10 metų užauga apie apie 0,8m aukščio ir 1m pločio. Pušis kalninė (Pinus mugo) ‘Little Gold Star’ syn.’Laarheide’ krūmas labai lėto augimo, per 10 metų užauga apie 0,4-0,5m aukščio ir pločio. Ypatingas visų šių pušų bruožas žalios spalvos spygliai vasarą, kurie žiemos metu įgaunaryškų geltoną atspalvį.

Juodosios pušys išsiskiria puošniais, ilgais, tamsiai žaliais spygliais. Rutuliškos formos tiks sodinti pavieniui ar kompozicijose su kitai augalais – Pušis juodoji (Pinus nigra) ‘Globosa’ krūmas vidutinio augimo, užauga apie 1,5m aukščio ir 1,5m skersmens. Pušis juodoji (Pinus nigra) ‘Black prince’ krūmas vidutinio augumo, per 10 metų užauga apie 1m aukščio ir 1m skersmens. Pušis juodoji (Pinus nigra) ‘Chinto’ krūmas lėto augumo, per 10 metų užauga apie 0,7m aukščio ir 0,7m skersmens. Koloniškas formas galima sodinti gyvatvorėms formuoti ar kompozicijose su kitų formų augalais – Pušis juodoji (Pinus nigra) ‘Zimmer’ siaurai koloniškos formos pušis, vidutinio augumo, per 10 metų užauga apie 1,5m aukščio ir 0,5m skersmens.